V dnešním rozhovoru se ”nečekaně” zaměříme opět na českou hip-hopovou scénu, ze které jsme se tentokrát rozhodli oslovit ve své době jednoho z předních freestyle-battle rapperů, jenž si říká eLKa. Lukáš Bláha, jak zní jeho pravé jméno, vyhrál spoustu freestyle soutěží, ať už jde o dva ročníky Hip Hop Kempu, Battle Night 10, King of Battle či Blezz da Beatz, z většiny zúčastněných klání si právem odnesl pohár. Vystupoval dále i na akcích jako je Souboj Titánů, zastřešené Hip Hop Kempem, nebo Semtex Culture. Po freestylové kariéře prošel několika kapelami a nakonec se uchýlil k sólové kariéře, ve které se mu, podle nás, daří nadmíru dobře…

YouTube video

SF: Zdravím tě, hned na začátku dnešního rozhovoru se tě zeptám, jak se ti daří a jak aktuálně trávíš tyto dny?

eLKa: Čao, momentálně jsem se rozhodl pro sport, jelikož mám hotovou novou desku, tak jen ladíme a já mám hodně času dát si do těla, tak cvičím, boxuju, hraju fotbal, běhám a bavím se sportem 🙂

SF: Na scéně jsi se objevil především jako talentovaný battle-freestyler a právem si získal několik pohárů z těchto lyrických klání. Jak na tyto časy vzpomínáš? Hodíš sem tam ještě nějaký freestyle nebo už se zaměřuješ čistě jen na neimprovizovanou tvorbu?

eLKa: Vzpomínky jsou na to úžasný, poznal jsem spoustu kamarádů a zažil neskutečný chvíle, zejména s Restem, Stylem a Matheusem. Co se týče freestylu, tak při každým koncertu freestyluju a i jen tak pro kamarády u stolu a baví mě to možná i víc než kdy dřív…

SF: Během svého života jsi prošel několika uskupeními, ať už jde například o tehdy ještě dětskou crew KnO Reprezent, pubescentní SWR či adolescentní Led’n’Ice. Vídáš se ještě s lidmi z těchto kapel? Jak tě vnímají teď, když si se ve své kariéře posunul o nějaké té krůčky vpřed?

eLKa: Se Švojou z KnO Reprezentu se potkáváme občas u pivka a vzpomínáme na tu srandu, kdy mi bylo 14 let. SwR už je tak trošku rozkouskovaný, ale se Sančezem se kamarádíme a klábosíme o jeho dceři. Je z něj šťastnej táta, kterej si prošel vším možným a věnoval jsem mu i skladbu na novým albu, protože tenhle člověk je pro mě srdeční záležitost, stejně jako Milda, kterej mi kryl tolik let záda. S Matheusem z Ledničky se vidíme často a navštěvujeme se. S Kalimem už je to horší, pač je hodně pracovně vytíženej, ale vždy si za ten rok pár chvilek najdem.

YouTube video

SF: Už je to nějaký pátek, co je venku tvé doposud poslední album Nevídané věci, obsahující spoustu zajímavých skladeb, nahraných v časovém úseku posledních pěti let. Jelikož se jedná o směs nevydaných věcí, zajímalo by mě, jak to vypadá s tvým sólovým albem Zápisník cestovatele? Kdy se na něj můžeme těšit a co si nám o něm vůbec schopný s předstihem prozradit?

eLKa: Album je kompleto hotový a Poemistix už jen dodělává zvuk. Je to pro mě obrovskej posun, protože jsme zapojili hodně živejch nástrojů, dost zpěvů a celkově je to pro mě takový hodně dospělý. Jestli jsem s něčím spokojenej, tak právě s tímhle albem, který obsahuje 15 silnejch věcí a každej si tam může najít to svoje. Deska vyjde na Vánoce.

SF: Dále by mě zajímalo, jak to vypadá s deskou, kterou máš v plánu vydat společně se slovenským rapperem Presentem? Dočkáme se jí ještě tento rok?

eLKa: Máme jí hotovou už přes půl roku, ale Presento vydával svojí desku, já teď vydávám svojí desku, a domluveno je, že to vydáme příští rok… například duben nebo květen, ještě uvidíme jakou formou, jestli to budeme lisovat a nebo to vypalíme na net, jen tak pro fans. Každopádně je to hotový a zní to fajně.

SF: Revolta Records – věčné téma, k němuž se určitě nerad vracíš. Jak se má situace dnes? Jak aktuálně vycházíš se samotným Revoltou a lidmi z tohoto dnes již zaniklého labelu?

eLKa: Hele, když to řeknu slušně, tak je mi to absolutně fuk a rozhodně o nikom nic nevím a nezajímám se, jen s Presentem jsme obrovský přátelé… Jediný za co Revoltovi můžu poděkovat je to, že jsem poznal Presenta, to je asi všechno.

YouTube video

SF: Když se zpětně ohlédneš za diss-trackem R.I.P., kterým si Revoltu totálně sestřelil, jsi s ním i po necelém roce spokojen nebo by si na něm něco dodatečně změnil?

eLKa: Neměnil bych vůbec nic. Sepsal jsem to, za čím si stojím a hlavně normální člověk musí pochopit, že tyhle věci se ani nedaj vymyslet, takže když někdo brečí jak jsem na něj nakydal špínu, tak je to opravdu k smíchu. Nedávno jsem četl rozhovor jednoho fanouška s Presentem, kterej vlastně založil e-shop a z každýho produktu co prodá posílá peníze na dobročinný účely, jenže firma, která s nim spolupracuje, spolupracuje i s Revoltou a ten nebo jeho poskoci zařídil to, aby byl Presento odříznutej. Dál v tom vysvětluje, jak to jeho pošpinění vzniklo, jen proto abychom na tom vydělali, což je fakt směšný, protože to, co jsem na vlastní oči viděl byl největší ojeb na fans v dějinách českýho „rapu“ – jestli se tomu, co produkujou, dá tak říkat.

SF: Vzpomněl jsem si právě teď na track Čechy Čechům z desky Apokalypsa, tudíž si nemohu odpustit položit ti otázku na aktuální dění v Evropě, tedy příliv imigrantů. Jak vnímáš tuto situaci

eLKa: Hele, je mi to totálně šumák… byl jsem v tom 2 roky a začalo mi z toho všeho hrabat. Dneska využívám systém čistě pro svůj prospěch, tak abych vydělal svůj první milion a založil rodinu 😀

YouTube video

SF: Jelikož vím, že zrovna nejsi příznivcem české hip-hopové scény, i přesto by mě zajímalo, zda se najdou nějaká tuzemská jména, která podle tebe mají určitě něco do sebe a sem tam si i pustíš jejich tvorbu?

eLKa: Nebudeš tomu věřit, ale už si nepustim, ani to o čem jsem před půl rokem řikal, že mě baví … Poslouchám housovou muziku a vracím se k původní hudbě, která mě baví a to například Limp Bizkit, P.O.D, Linkin Park a tak nějak celkově kytary spojený s rapem. Sám chci příští rok vyprodukovat takové album s kapelou Raif Portal, společně se známou zpěvačkou, kterou zatím nechci jmenovat … Hip-hop nechci poslouchat, protože jsem znechucenej a má to na mě dopad pak ve vlastní tvorbě, kdy se snažím promyšleným textem, co dává smysl, zaujmout diváka, kterej to vlastně nechce a byl by radši za přiteplenou jednoduchou sračku s opakujícím se refrénem, kterej obsahuje jednu větu… Takže se soustředím sám na sebe.

SF: Co zahraniční scéna? Jaké interprety z ní si rád poslechneš?

eLKa: Tak nějak si poslouchám 90tky a a rád posloucham starej jazz, funky, soul. Instrumentální hudbu čistě třeba jen piano. Hip-hop poslouchám samozřejmě taky, ale spíš starej a nebo novej se starým nádechem. Co mě ale zaujalo je poslední CD od Zveriny.

SF: Zajímáš se i o jiné hudební žánry nebo je tvým favoritem pouze rap?

eLKa: Zajímám se hlavně o jiné žánry. O rap jsem se zajímal v době, kdy nebyl modním doplňkem.

SF: Když hovoříme stále o muzice, napadá mě otázka, zda si někdy hrál na nějaký hudební nástroj?

eLKa: Hele nikdy a vcelku mě to mrzí, ale kdo ví, třeba se k tomu jednou dostanu…

YouTube video

SF: Náš rozhovor už je pomalu ale jistě u konce, takže já bych ti rád na závěr za celou naši redakci poděkoval za přijetí pozvání a dal ti zároveň i prostor, v němž můžeš cokoliv vzkázat svým příznivcům a případně i odpůrcům…

eLKa: Už jsem toho v rozhovorech vzkázal tolik, že spíš jen požádám lidi, který četli předešlý rozhovory, aby si položili otázku kolik si vzali z těch mejch závěrů 🙂

Užitečné odkazy:
eLKa na Facebooku – www.facebook.com/elkaoficial
eLKa na YouTube –www.youtube.com/channel/UCY5KZgtHog_jNUytE2lHrjg?&ab_channel=eLKaOficial
eLKa na Bandzone – www.bandzone.cz/elka88

Mohlo by vás také zajímat