Lowrider: Auto snů, vlajková loď západního pobřeží a zažitý znak chicano kultury!

Možná si už při přečtení nadpisu tohohle článku říkáš, že náš web není stránka zabývající se automobily, ale ti více zběhlí však už vědí, že tyhle silniční koráby, vezoucí si na sobě více chromu, než co stačí vyprodukovat sám celý Kazachstán, mají celkově k hip-hopové kultuře blíž, než se může zdát. Ale kam, že to mají ještě blíž? Přece k chicano komunitě… Právě tam jsou jejich kořeny, protože v 30. letech někdo zatoužil mít něco, co bude  Low and slow, tedy Nízké a pomalé. Z této věty se později stalo motto všech lowriders, kterým se zachtělo si plavby ulicemi ve svých obrovských lodích opravdu vychutnat.

YouTube video

Z počátku se efekt snižování začal řešit tím, že si do kufru ládovali pytle s pískem, později však přišlo na zkracování tlumičů, dokonce i řezání sloupků, snižování střech a jiných dalších „úprav“, na které v roce 1958 reagoval zákon, který začal tyto úpravy zakazovat a výhradně zakazoval i to, že se na silnici nesmí objevit žádné auto, které má jakoukoliv část nižší než je okraj, chcete-li límec jeho ráfků.

V roce 1959 přišel mechanik  Ron Aguirre  na to, jak obejít zákon a zavděčit se tak všem žádonícím riderům. Použil k tomu systém hydraulických čerpadel, pump a ventilů  PESCO , které se objevují i v bombardérech B-52. Tenhle systém tak umožnil upravit téměř libovolně světlou výšku vozidla, jen pouhým pohybem přepínače. Od téhle chvíle se tyto modifikace začali naplno rozvíjet a vzešel z nich tak jeden z odvětví dnešního tuningu, a teď opravdu nemám na mysli kýčovitě olepené Golfy s falešnou karbonovou folii na kapotě.

Jedno z prvních a nejvíce vhodných, až perfektně hodících se aut pro instalaci hydraulického podvozku, byl Chevrolet Impala z roku 1958, a to kvůli jeho rámu ve tvaru X. Chevrolet Impala  dodnes patří mezi nejvyhledávanější a nejoblíbenější klasická vozidla pro lowriding a vášnivé sběratelství.

YouTube video

Mezi roky 1960-1975 úpravy nabývali větších a větších rozměrů, začali se velice bohatě chromovat různé části automobilů, jimiž jsou např. nárazníky, mřížky chladiče (Grills),  a začali se montovat  Wire Wheels, tedy kola s bílím pruhem a ráfky „skládané z drátů“ , typické pro lowrider a to kvůli jejich „pružnosti“, přidávání baterii, výztuhy rámů, zesilování pružin… Každopádně dnes mezi úpravami nesmí chybět výkonný audiosystém. Hlavní krok, který tak učinil lowrider lowriderem, bylo autu vdechnout trochu umění. A to se podařilo právě díky nově vzkvétající technologii lakování – Airbrushem. Touto technikou a svým dílem se podepsalo na nespočet vozidel několik světových airbrush umělců.

Lowriding se po dobu svého vývoje stal jakýmsi životním stylem a kolem roku 1990 začal být dalším z elementů mladé hip-hopové kultury západního pobřeží. Dnes je tato scéna, co se týče vizuálních stylů a úprav vozidel, už opravdu velice pestrá. Mezi ty nejklasičtější skvosty patří Chevrolet Monte Carlo, Buick Regal, Oldsmobile Cutlass Supreme, Pontiac Grand Prix, a i vozidla z dovozu jako Volvo PV544, Morris Minor, VW Beetle, Ford Zodiac či Vauxhall Victor. Na své si ale přijdou i nová moderní auta, například hojně oblibený Chrysler 300C, který tak nebo tak můžete proměnit v zběsile vzpouzejícího se hřebce. Dnes už můžete narazit na lowridery i v naprosto odlišných kulturách a společnostech, ale i přesto zůstává výhradně i nadále pevnou součástí chicano kultury.

YouTube video

Léto je doba vhodná pro párty a právě proto je parné léto výslovná doba lowriderů. Pořádají se tak různé srazy lowrider klubů, kde se proti sobě mohou majitelé utkat v různých soutěží např. výšky skoku přední nápravy, hop dance a jiné… Také se pořádají spanilé jízdy- cruisin, barbecue parties atd… Lowriding je život, a stejně tak, jak k životu, tak i lowriderum neodmyslitelně patří sexy slečny, u kterých jsou oblibené Wet T-Shirt/Bikini Contests což pro nás je taková obdoba Miss Mokré Tričko. Na trhu Spojených Států je k dostání  i časopis Lowrider, který publikovala Primedia.

Lowridery si svým kouzlem vyčarovaly místo, jakožto už zaběhnutý element, mezi tématy gangsta-rapových pecek různých interpretů a jejich videoklipech je na toto téma k vidění zcela vše, co k tomu patří… od A až po Z. Dokonce je v beatech k i slyšení charakteristický zvuk hydraulických podvozků, který jsem si já osobně dokázal zamilovat. Dont’ Stop Hitting Switches!

YouTube video

Tento článek se týkal těchto témat:

Garáž

Mohlo by vás také zajímat