Kdo nás už delší dobu sleduje, ten ví, že se nám jen tak něco nezalíbí. Do vkusu se nám ale trefil brněnský Maniak. Titul Phdr., Ing. a Mgr. z českýho rapu mu nedávno potvrdila i stáj Bigg Boss, což bylo skvělou příležitosti ke krátkému rozhovoru. Takže, jestli se chceš dozvědět koho musíš znát, aby si se dostal do tohohle labelu, tak rozhodně čti následující řádky…

SF: Zdravím tě a díky za přijetí pozvání k rozhovoru. Zahřívací otázka na úvod, na odpověď máš k dispozici dvě slova – kdo je Maniak?

Maniak: Taky zdravím Street Fame, není za co. Kdo zná moje věci ví, že ty dvě jsou kretén a frajer.

SF: Osobně jsem tě prvně zaregistroval asi s Tafrobem na tracku Šalingrad. Od tý doby jsi se z mýho pohledu extrémně posunul. Co byl takovej největší zlom (pomineme-li vydání alba pod Bigg Bossem) a co tě nejvíc posunulo?

Maniak: Ach Ano mixtape, celá práce na něm. Zapl sem vlastně mód, že prostě teď du dělat rap a neřeším co, kdo, jak, okolo. Obrovskej díl na tom má Wert, kterej poskytl Drasoff studio s nekonečnem času a celý to se mnou postavil. Dělali sme tam pičoviny kolem rapu i mimo něj, občas se stalo, že sme i nic nenahráli, ale ten vibe kolem a volnost, že můžeš felit ve studiu a vytvářet věci, diskutovat nad něma, zkoušet všechny možný postupy, mě posunulo dost daleko.

SF: Je v Brně nuda?

Maniak: V Brně je Mani-Ak-47.

SF: Proč neexistuje šalinová linka číslo 7?

Maniak: To nevim, bych musel googlovat, tak nebudu dělat znalce.

SF: A ještě poslední otázka k Brnu, vyměnil bys ho za Prahu?

Maniak: To je těžká otázka, z jedný strany je to město kde se to celý snažím posunout výš, a kde sem vznikl. Z druhý strany svět je zkurveně velkej, a už sem žil 2 roky ve Francii, takže možností je milion, uvidíme.

SF: Z tvojí dosavadní tvorby je jedna z nejvýraznějších věcí track/klip “Čistá Láska”, jak tohle vznikalo? Máš pro nás k týhle věci nějaký zajímavosti? Nebylo složitý opatřit si sanitku?

Maniak: Jako zajímavost je pro mě, že tomu vlastně nerozumí Slováci nebo hodně z nich se ozvalo, že melu jen random slova a slabiky bez smyslu. Sanitku sme vyčarovali klasicky, jak vyčarujeme všechno, co potřebujem do klipu s Michalem Herčkou, telefonujem, brainstormujem a dostaneme se k tomu, k čemu chceme. Posílám mu pozdrav.

YouTube video

SF: Jak se člověk, jako jsi ty, dostane do Bigg Bossu? Ten totiž profilově vidím trochu jinde než je tvoje tvorba (a navíc jsi první mimopražský člen)?

Maniak: Dostaneš se tam tak, že budeš skvěle rapovat a znát Johny Krevetu. Mě Boss právě baví svým rozpětím stylů, který ty jednotilivý členové maj, takže se tam vidím úplně skvěle jako člověk co přichází s něčím dalším.

SF: Co ti zatím Bigg Boss dal a co vzal?

Maniak: Snad jen dal, fakt mě nenapadá nic, o co bych přišel kvůli Bosses. Možná par zaprdlejch blbců z Brna bude fňukat, že spolupracuju s někým z Prahy, ale ty by mě fakovali i kdybych tady lopatou vykopal metro, protože sem ho kopal se snapbackem dozadu, takže nezájem.

SF: Celé EP AK-47 je z pohledu práce za majkem čistě o tobě a Bigg Bossu, neplánoval jsi další hosty? Nebo měl první release pod Bigg Bossem být čistě stájovou záležitostí?

Maniak: Jo, je spousta raperů, který cením a dal bych s nima věc, ale tohle bylo EP a už tak bylo hostů dost, na další nebyl prostor. Nikdo z Bosses mi ale neřekl, udělej věc s tímhle a udělej věc s tímhle.

SF: A co producenti? Tam se zase Bigg Bossu celkem vyhýbáš…

Maniak: Měl sem xxx beats od xx producers, co se týče Bigg Bossu tak sem měl beats jen od Trafika, takže je to vpohodě poměr. Teď dáváme něco dohromady s Alyazem.

SF: Sedm tracků na EP a necelá 25 minutová stopáž určitě nebude množství, který by tě tématicky a projevově vyčerpalo tak, že by sis musel dát delší pauzu. Jaký máš nejbližší plány? Dočkáme se nějakýho dlouhohrajícího materiálu?

Maniak: Jak říkáš, cítím se jak po dobrým sexu, kdy nechci usnout, ale mrdat dál a ještě víc. Takže už mám pozahrávaný sloky roztočený klipy, asi sem v procesu dalšího mixtapu. Brzy to podtrhnu prvním trackem.

SF: Co zahraniční spolupráce, chystá se něco? S kým by sis dal nejradši track – ať už půjde o producenta, nebo MCho?

Maniak: Zahraničí co se týče mcs nic, ale ňaký producers mám v merku, nic finálně domluvenýho ale nemám.

YouTube video

SF: Co freestyle? Jak vnímáš freestylovou scénu u nás? Nahodíš si ještě sem tam něco, nebo se už držíš připravenejch textů?

Maniak: Upřímně nevím o ničem klidně mě někdo opravte, ale tady už to úplně zahynulo, co se týče Freestyle. Všiml sem si, že na Slovensku to chcou znovu nakopnout ale příde mi to celý jako celkem mrtvá věc, bohužel kolem toho bylo moc blbečků. V americe a rusku funguje celkem solidní battle scéna, občas to sleduju, škoda že u nás je mrtvo. Já dávám freestyle rád, občas to tam pošlu na afterparties hh. Mimochodem čas od času v mejch tracích mám pár bars co sem dal freestyle a nechal je tam.

SF: Z čeho se momentálně skládá tvůj playlist?

Maniak: Z rapu.

SF: Netajíš se tím, že máš ruské kořeny. Do jaký míry? Myslíš si, že to na tebe má velký vliv, a jakým způsobem?

Maniak: Napůl Rus a napůl Čech, jednoduchá rovnice, mám dva mateřský jazyky, sou mi blízký dvě kultury a mám dva penisy jeden mi stojí po vodce a druhej ne. Myslím si, že mě to pomáhá v psaní rhymes, čím víc jazyků umíš, tím sou pro tebe jazyky jednodušší a jinak se díváš na práci se slovama a nemusíš psát každej track na konci baru klubu-hubu či nebe tebe. Jo a taky mám extremní problém s pravopisem, domluvil bych se s Egypťanem, ale mám problém napsat svý méno správně.

SF: Je z tvýho pohledu důležitější vysokoškolský titul, nebo rap?

Maniak: V rapu sem přece Phdr. Ing. a Mgr. Je potřeba mít tyhle tituly nebo se na to můžeš vykašlat, de to ruku v ruce.

SF: Na závěr ještě citace z tvýho Facebooku – ” ještě se ke mě doneslo, že v Bbaráku mě prej nepřišli na chuť, což vzhledem regresi toho webu beru jako lichotku.” Tak se musím zeptat, jak se ti líbí náš web? A jestli jsme tě ještě plně nevyčerpali, tak máš prostor. Díky za rozhovor!

Maniak: Nedávno sem narazil na článek o beefu Gamea a Stitchese a potom ještě na něco a baví mě, že to není jen informativní nuda, ve stylu track se menuje Mý Méno a rapuje ho Maniak, keep Workin boys! Zdravím Street Fame, všechny svý fans a vlastně když sem četl dřív jako posluchač rozhovory s CZ/SK interpretama tak si říkám, jestli tam někdo nemůže narvat než něco jinýho, než zdravím svý fans. Ne, zdravím svý fans je ideální věc na závěr rozhovoru. Díky za support. Mani-Ak-47

YouTube video

Užitečné odkazy:
Maniak na Facebooku – www.facebook.com/ManiakName
Maniak na Instagramu – www.instagram.com/moneyjak/

Mohlo by vás také zajímat