Ještě před dvěma lety by bylo Refewa třeba skoro až sáhodlouze představovat. Dnes je však situace naprosto opačná a tento Bigg Boss člen vydal třetího června svojí první sólovou desku Na Kredit, která se stihla posluchačům už alespoň trochu v hlavách rozležet. A v kombinaci s probíhající RapMasters Tour se tak vyskytla ideální příležitost ke krátkému výslechu…

SF: Zdravím, tvé sólové album Na Kredit už je venku více než dva měsíce. Jaké mělo ohlasy? Splnily prodeje tvoje očekávání?

Refew: Čau, za mě vše super. Na to, že dělám hudbu veřejně rok a nějaký drobný, byly náklady docela vysoký, ale naštěstí věc funguje a na návratnost, ať už peněz či energie, si nemůžu stěžovat.

SF: Co další novinky od Refewa, ať už nová deska, nebo videoklipy? Dáváš si po desce pauzu, nebo už jsi zase v plném nasazení?

Refew: Nemám rád, když se něco hrotí. Když ucítím, že chci pauzu, tak si jí dám, ale momentálně mám asi 40 rozepsaných věcí. Jde o spoustu featuringů, free singly, chystá se Boss deska a do toho dělám na skvělým projektu se zabijákem ze Slovenska.

YouTube video

SF: Co tvoje začátky? Určitě jsi tuhle otázku dostal, ale mě by spíše zajímalo, jestli si vzpomeneš na svoje první sloky/tracky. Byl by s nimi dnešní Refew spokojený?

Refew: Každý track má pro mě určitou hodnotu, ale samozřejmě je většina toho neposlouchatelná, ale najdou se na skladě i věci, co mají takový potenciál, že je předělám a použiji je do budoucna.

SF: Nějaký freestyles jsi určitě dával, uživil by ses jako freestyler? Máš za sebou nějaký “větší” freestyle battly nebo jenom s fellaz aka “freestyle na lavičce, kde se stále balí špek”?

Refew: Já jsem původně začal s rapem tak, že jsem freestyloval s cigánama v Libni, kdy mi bylo 8. Zní to až nemožně, ale fakt to tak bylo. Rýmy typu „les, pes, ves, čus, bus, autobus“, ale rapoval jsem. Teď nejsem úplně freestyler, ale když se mi někdy stane, že mi vypadne část sloky, tak místo koukání do prázdna dám freestyle.

SF: V září začala vaše kmenová RAPMASTERS Tour. Je to v návaznosti na desku Bigg Bossu, o které se už delší dobu ví, že se na ní pracuje?

Refew: Deska se zatím píše a snad se i co nejdříve pustíme do natáčení.

YouTube video

SF: Co nějaká nová spolupráce s Logicem či Moozou? Přišlo mi, že jste si, minimálně za majkem, docela sedli a nějaké pokračování bych určitě uvítal…

Refew: Možná do budoucna něco vznikne. S oběma se bavím a sleduju jejich věci.

SF: Přijetí do Bigg Bossu ti určitě docela dost změnilo život. Má to i nějaké stinné stránky?

Refew: Samozřejmě. Všechno se najednou sčítá. Minulost nevymažeš a u interpretů to platí dvojnásob, ale zase na druhou stranu jsem o tomhle všem snil odmala, takže to dobrý převažuje natolik, že si teď nevybavím žádný další negativa.

SF: Na Heavy Weight Tour mi přišlo, že jsi oproti svým zkušenějším a taky o něco známějším stájovým kolegům tak trochu v pozadí. Nesere tě to trošku, nebo to tak vůbec nevnímáš?

Refew: Kluci z labelu prodali x tisíc desek a doslova tu psali historii. Já jsem ten typ, co se nikam nesere. Čekám až přijde ten správnej čas. Hudbu jsem dělal 13 let bez Bigg Bossu, takže tohle všechno vnímám jako přirozenej vývoj.

YouTube video

SF: Otázky ke Kmenům dostává většinou Vladimir, ale jak se tobě celá série líbí? Jsi spokojen s dílem o rapu, nebo by sis tam představoval něco trochu jinak?

Refew: Jsem rád, že se dějí věci, že pořád vzniká něco novýho. Mě rapovej díl baví, ale je to tím, že jsem součástí jednoho dílu? Nevím…

SF: “Gádžo říká, že jsem mukl, cigán zase, že jsem gádžo…” Jak ty to vůbec máš se svým původem? Myslíš si, že Blackcock by byl jako “gádžo” úplně někde jinde?

Refew: Určitě mě hodně ovlivnil cigánskej původ. Kdybych byl jen „gádžo“, tak mám vejšku, řidičák a za 4 roky bych šel do hypotéky. Takhle jsem si musel projít sračkama, abych teď byl moudřejší, ale za nic bych svůj život neměnil. Vzdělání nemusí vždy znamenat studovat vysokou, káru si můžu koupit mnohem lepší, než kdybych smrděl korunou na vejšce, a na barák si můžu vydělat taky, když budu chtít. Možnosti jsou nekonečný.

SF: V dnes již starším tracku “Byli jsme rodina” si nebereš vůbec žádný servítky a nasranost z ní jenom sálá. Přimělo tě k jeho nahrání něco konkrétního, nebo se to v tobě vařilo už delší dobu?

Refew: Žil jsem moc dlouho na místě, kde všichni fetovali, chlastali, kradli a dělali všemožný píčoviny. Bylo naprosto normální, že kluk se kterým jsem hrával fotbal na mě vytáhl šroubovák atd. Já sám nemám rád násilí, i když u sebe nosím zbraně a mám radši bojové sporty než fotbal, tak se tomu snažím vyhýbat obloukem.

SF: “Krajm” je asi moje nejoblíbenější věc z tvojí tvorby. Co ty, máš nějakou oblíbenou svojí skladbu? Nebo všiml sis mezi fanoušky, co nejvíc “žerou”?

Refew:  Za mě určitě „Ego“ a „Pryč“. Jak to mají lidi, to netuším. Nevím, jestli jsou měřítkem views nebo lajky, možná je to track „Nechci víc“, nevím…

YouTube video

SF: Nechystáš nějaké zahraniční spolupráce? S kým ze zahraničních interpretů bys měl rád kolaboraci?

Refew: Snoooop Doggggy Doooooooooog!

SF: Jaký MC’s a producenty jinak sleduješ? Ať už domácí, nebo zahraniční…

Refew: Je toho tak strašně moc, že to nejde ani vypsat. Snad ti bude stačit to, že se snažim bejt natolik otevřenej všemu, že si poslechnu všechno.

SF: Co se ti teď točí mezi nejoblíbenějšíma skladbami?

Refew: The Game – Bigger Than Me

SF: Už kvůli názvu našeho webu se tě musím zeptat – co nějaký krádeže, drogy apod. (rým z tracku Cesta – “můžu bejt rád, že mě nepotkal krim”)? Měl jsi někdy nějaký větší problémy se zákonem?

Refew: V životě jsem nekradl, ani jsem nepřepadával lidi, ale není tajemstvím, že jsem chvíli prodával, takže tak.

SF: Na závěr se chci zeptat – netajíš se tím, že si občas zahulíš, máš nějaký oblíbený strain? – a samozřejmě ti popřát hodně štěstí v další tvorbě. Díky moc za rozhovor!

Refew: Posledních 8 měsíců to furt omezuju a nebo nehulím vůbec. Trávu miluju, ale mám v prdeli plíce, takže buď budu dávat naplno shows a nebo se uhulím k smrti. Hudba ale jasně převažuje. Jinak mám fakt rád CN haze, ale spíš záleží na konkrétní palici, co ubalím. Zažil jsem modely, který měly vesmírnej název a stálo to za hovno a naopak.
Zdravím své fans a čtenáře StreetFame.cz. Be good guys!

YouTube video

Mohlo by vás také zajímat