Fernando Carlo, člověk známý spíše pod přezdívkou  Cope2, je svérázný writer, pocházející z ulic jižního Bronxu, nacházejícího se ve ‘velkém jablku’, v New Yorku. Graffiti se věnuje zhruba od přelomu roku 1978. Svým působením si získal velikánský obdiv, jak prostých fanoušků, tak i podnikatelů, kteří se snaží na jeho abstraktní fantazii, na trhu, vydělat nějakou tu sumu. Jeho jméno je známé po celém světě, ale do roku 1990 se nedočkal žádného profesního uznání. To se mu naskytlo až pár měsíců na to, kdy si ho začali všímat lidé z vyšších vrstev, nabízející mu různé zakázky pro své firmy a společníky.

Fernanda hodně ovlivnil jeho bratranec, čmárající jméno Chico 80. Ten ho právě naučil základní věci, nezbytné pro život pouličního umělce, writera. Cope2 se postupně vypracoval na jednoho z nejšílenějších sprejerů v Bronxu. Své věci sázel kde se dalo. Hodně lidí si začalo jeho kreativity všímat a pokusili se s ním navázat ‘pracovní’ vztah.

V roce 1982 založil vlastní crew KD, vyplývající z názvu Kids Destroy. Název této armády se nakonec změnil na Kings Destroy  a to z toho důvodu, že Cope sám sebe nazval slovním spojením ‘King of the Line 4′. Ono se také není čemu divit. Právě Cope doslova ovládl linky podzemních vlaků v Bronxu. Linka číslo 4 byla jeho první trofejí. Není ani třeba zdůrazňovat, že je jedním z nejznámějších writerů používající graffiti styly ‘throw-up’ a ‘wildstyle’. Jeho ‘throw-upy’ je možné spatřit během procházky po Bronxu snad na každém kroku.

YouTube video

Writer Cope 2 dosáhl značného úspěchu díky mnoha projektům, na kterých se svou tvorbou podílel. Mezi jeho nejznámější klienty se řadí dominanty, jako je značka adidas nebo mediální gigant TIME. Mnoho počátečních komerčních děl, nesoucí označení Cope2, byla prodána v aukcích. Nejvíce peněz obhájila obálka pro  Boogie Down Productions. V roce 2003 vydal knihu  Cope2: True Legend, zveřejněnou na serveru  Righters. O dva roky déle se Cope dočkal dalších příznivých zakázek. Zrealizoval pár návrhů pro tenisky značky  Converse. Ty se dnes prodávají jako série ‘Chuck Taylor All-Stars’. Následujícím krokem v onom roce bylo i pověření od Time Magazine. Jednalo se o namalování gigantických reklamních billboardů, o celkové hodnotě 20 000 dolarů. Billboardy byly vztyčeny nad okresem SoHo, New Yorkem, Manhattanem, Houstonem a Woosterem.

Znáte hru Marc Ecko’s Getting Up: Contents Under Pressure? Pokud jste ji už hráli, určitě vám neuniklo, že Cope2 je tam jednou z hlavních postav celého děje. V příběhu hry se vám snaží být nápomocen v dokonalém koloběhu graffiti světa. Ani zde nechybí Fernandovy ‘throw-upy’. Ty se objevily i ve videohře Grand Theft Auto IV a ve filmu Shrek Třetí.

V roce 2008 se dal Cope2 opět dohromady se sportovní značkou Adidas. Vytvořil nespočet designových variant pro  baseballové čepice, bundy, trička, opasky, boty, mikiny atd.

Cope2 byl, je a stále bude jedním z hlavních cílů americké policie. Svým obsáhlým ‘vandalopisem’ je v New Yorku nejpobuřujícím writerem, odnášející si stále více zápisů v trestním rejstříku. Byl zatčen za vandalismus, krádeže, obchod s drogami a další prohřešky. Všechno z těchto zápisů je mu ale naprosto ukradené. Otevřeně se chlubí policistům na stanici o svých hrdinských činech, páchající jako skutečná ‘odrůda’ ulice. Celkově strávil za mřížemi čtyři roky a tvrdí, že nejlepší období svého života prožil právě tam. Respect for Cope2!

YouTube video

Mohlo by vás také zajímat