Smrtící arzenál – 1. díl: Desert Eagle

Další série článků, kterou jsme se rozhodli psát, se bude zabývat zbraněmi. Pistole, brokovnice, samopaly, ale i netradiční nástroje smrti, o kterých jste nikdy neslyšeli. Uvidíte zbraně, které je možno vyrobit v garáži s minimálním rozpočtem, nebo naopak zbraně, na které budete šetřit celý život. Vše, co jste kdy o zbraních chtěli vědět, najdete v této sérii! Dnešní pilotní díl si vezme na paškál světově proslulou zbraň Desert Eagle

Desert Eagle je poloautomatická americká zbraň, vyráběná v Izraeli společností Magnum Research. Často ji ve filmech či počítačových hrách můžeme najít pod názvem Falcon (např. Max Payne nebo Hitman). S klidným svědomím mohu prohlásit, že je to jedna z nejspolehlivějších, nejznámějších, nejdražších a nejsilnějších pistolí, které kdy byly vynalezeny.

První návrh údajně vznikl již roku 1979, nicméně díky vysokým požadavkům na extrémně odolnou ocel a výrobní cenu, se tato zbraň začala oficiálně vyrábět až o dva roky později – na podzim roku 1981. Bohužel (nebo i bohudík), se roku 1996 výroba přesunula do státu Maine v USA – to přineslo určité změny v konstrukci, se kterými se vyrábí dodnes. Mimo jiné, zbraň dostala nový zásobník a pohodlnější míření. Na přelomu tisíciletí, roku 2000 se výroba přesunula zpátky na Blízký východ, protože firmu převzala společnost General Dynamics. To je ta společnost, která vyrobila mimojiné velmi známý bitevní tank M1 Abrams nebo stíhačku F-16.

Tato kráska je velmi velká, váží skoro dva kilogramy, takže se, bohužel, nehodí k běžnému nošení. To však neznamená, že je k ničemu. S touto zbraní není problém zabít velice urostlou a odolnou zvěř, proto ji (kromě brokovnice) často nosí ochránci jednotlivých území na Aljašce. Dále je často používána Ruskou mafií, která využívá toho, že při střelbě do hlavy nebo břicha dokáže nadělat slušnou paseku budící děs a hrůzu.

YouTube video

Dělají se různé verze s různou ráží, nicméně za zmínku stojí určitě 50 Action Express, která je nejsilnější z této série. Dále pak máme verze s různě dlouhými hlavněmi v délce 15-35 centimetrů. Nejdelší z nich se však již skoro 10 let nedělá, proto je extrémně cenná a je vyrobeno jen „pár“ kusů. Maximální efektivní dostřel je pěkných 200 metrů. Pistole je známá množstvím dostupného příslušenství – dají se dokoupit různé zaměřovače, lasery, extra zásobníky, hlavně, náboje atd.

Do zásobníku se standardně vejde 5-10 nábojů, avšak jeho případná výměna v akci je tak strašně zdlouhavá, a zpětný ráz je tak silný, že jej nepoužívají žádné ozbrojené jednotky na světě (nebo alespoň o žádné nevím) a ani žádné ženy – většině z nich by zbraň ublížila (viz. přiložené video)…

YouTube video