Výrazy typu sneakers, sneakerhead aka sneaker collector nebo  sneaker collecting dnes máme možnost slýchat a vídat téměř na každém kroku, ale ne zrovna každý z nás ví, co přesně si pod těmito výrazy může představit a proto jsme se rozhodli spustit jednu z mnoha dalších sériích, která hrdě nese název Sneakerhead University.

Ta se svým obsahem zaměří především na zajímavosti a důležité faktory tohoto odvětví a striktně na jednotlivé modely sneakers od předních světových značek, servírující všem sneakerheads neustále překvapující kousky do jejich botníků a celkově sbírek.

V několika prvních dílech se však nejprve seznámíme se základními pojmy tohoto koníčku, čisté mánie, specifické kultury, zkrátka obrovské lásky ke sneakers. Pokud neznáte odpovědi na otázky typu  Co jsou sneakers?, Kdo je sneakerhead aka sneaker collertor? či  Co je sneaker collecting?, asi byste měli zpozornět a začít sledovat tuto sérii a její poučné řádky…

Slovo sneakers je synonymem pro sportovní obuv využívanou k fyzické aktivitě a v anglickém jazyce doslova znamená tenisky. Tento termín je víceméně obecný název pro obuv určenou na běžnou každodenní činnost a je používaný ve Spojených státech hlavně na jihu Floridy. Zajímavostí je, že například v britské angličtině je ekvivalentem sneakers slovo trainer, v některých částech Ameriky se pro změnu používá spíše slovíčko kicks a ve slangové angličtině Jižní Afriky se zase můžeme setkat se slůvkem takkies.

Sneakers představují druh obuvi s pružnou podešví z přírodní nebo syntetické pryže či jiného umělého materiálu a se svrškem z kůže nebo vysoce odolné tkaniny v plátnové vazbě, známé jako canvas. Tyto prvky v sobě mají ryze basketbalové, tenisové, běžecké a další boty pro konkrétní sporty.

Slovo sneakers bylo vyřčeno už někdy okolo roku 1887, ale často je přičítáno reklamnímu agentovi Henry Nelson McKinneymu, kdysi pracujícímu pro firmu N. W. Ayer & Son. Ten jej používal od roku 1917 a to díky inovativní gumové podrážce, která podle něj dělala boty méně nápadnými, což měla oproti ostatním standardně těžkým koženým botám na svědomí nezvyklá, někdy až plíživá, tichost došlapu.

V dnešní době se však fenomén sneakers spojuje s velmi populárním sbíráním designově originálních tenisek, z nichž má každý model svou určitou sběratelskou hodnotu. Mezi oblíbené sběratelské kousky se řadí retro i novodobé modely značek  Air Jordan, New Balance, Nike, Puma, Reebok, Adidas Originals PF Flyers, Supra Converse, Ethletic, Feiyue Asics, Cayler & Sons Fila, K-Swiss, Keds, Lescon, Mizuno Macbeth Footwear Skechers, Vans, DC, KangaROOS MacTree a překvapivě i  Merrell. Ve sbírkách se sem tam objevují i boty luxus symbolizujících značek Versace, Gucci, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent Dolce&Gabbana a dalších, ty ale nebývají valnou většinou sneakerheads uznávány díky chybějící historii modelů, která je u klasických sportovně specializovaných značek ojedinělá.

Desítka těch nejikoničtějších sneakers:

YouTube video

Mohlo by vás také zajímat