Seznamte se s pouličními hazardními hrami z celého světa!

O peníze se mezi lidmi hraje více než 4000 let a od svých úplných počátků se snaží najít místo u hracího stolu také státní aparát, aby si urval podíl z price poolu. Řada podnikavců nicméně dodnes nabízí své služby přímo na ulici, kde se snaží obrat nic netušící turisty o tolik, aby nemuseli v noci vařit večeři z konzervy s masem pro kočky.

Oranžové záře lamp pomalu, ale jistě, přebírá vládu nad ustupujícím denním světlem a na předměstí New Yorku se v zapadlé uličce začínají scházet první hráči. Místo velkých stolech s krupiéry s motýlky jim stačí betonová zídka a pošlapaný chodník. Tak vypadá hazard bez pozlátka las vegaských kasin. V potemnělých uličkách periferie amerických měst místní hrají nejradši hru se třemi kostkami zvanou cee-lo.

Pravidla se doslova mění blok od bloku. Obecně ovšem hráči sází proti jednomu nebo dvěma „bankéřům“ a vyhrává ten hráč, nebo bankéř, s nejvyšší kombinací. Podle některých pravidel je nejvyšší set 4-5-6, pak následuje trojice čísel a dvojice čísel plus 6. Pokud na jedné z kostek padne 1, hráč (nebo bankéř) automaticky prohrává.

Zajímavé na této hře je, že pokud jsou výhry hráčům vypláceny v poměru 1:1, má tato hra lepší podmínky než jakákoliv jiná hra v kasinu. Pokud tedy neumíte počítat karty u blackjacku.

Pouliční hazard jako past na turisty

S různými hrami o peníze se také setkáte na ulicích kdekoliv ve světě. Obecně nejpopulárnější hrou na obírání turistů jsou takzvané skořápky. Hra, kterou většina lidí zná. Pouliční con-artist schová kuličku pod jednu ze 3 skořápek, které pak zamíchá. Přístojící poté hádají, pod kterou skořápkou se kulatá potvora nachází.

I když se zde hraje o peníze, těžko říct, jestli se ještě jedná o hazard. Naprosto zde totiž chybí faktor náhody. Respektive jediná náhoda je, když náhodu vyhrajete. Některé časté triky skořápkářů si můžete prohlédnout ve videu.

YouTube video

Skořápky se také dají hrát s kartami, kdy hráč hledá například eso mezi dvěma králi. Šance na výhru někoho jiného než podvodníka je ovšem stejná. Stejně mizivá. Často se na ulicích lze setkat s různými druhy kostek. I v tomto případě platí, že pokud se hraje s náhodnými turisty, pravděpodobně se bude jednat nějakou formu podvodu, kdy jsou například kostky nerovnoměrně zatíženy.

Netradiční hry ulice

Skořápky, kostky nebo různé karetní variace jsou poměrně známé hry. Na ulicích států jižní Ameriky najdete pořádné šílenosti. V Mexiku jsou například oblíbené prosklené automaty, ve kterých jsou zavřeny slepice a vaším úkolem je porazit je na poli 3×3 v piškvorkách. Slepice hrající piškvorky je natolik bizarní nápad, že některá kasina v Las Vegas jej převzala a nabízí tuto hru přímo na hrací ploše.

YouTube video

Velmi podobně šílená je také hlodavčí ruleta. Ta se hraje tak, že se na kulatou plochu umístí po obvodu řada předmětů. Mohou to být například karty nebo kusy kartónů si čísly. Doprostřed hracího pole se pak vypustí hlodavec, který nahrazuje kuličku u rulety. Které karty nebo kterého čísla se hlodavec dotkne jako první, to vyhrává. Tato hra se také dostala, podobně jako slepičí piškvorky, do širšího podvědomí veřejnosti. Tentokrát jej ovšem nepřevzala kasina, ale rovnou jedna americká televize, která si z toho udělala show.

Na závěr je nutné říci, že všechny zmíněné hry jsou o peníze nelegální a v žádném případě byste je neměli hrát a už vůbec ne organizovat.

Tento příspěvek se týkal těchto témat:

HryPR

Další zajímavé příspěvky