Banksy je pseudonym britského street-artového graffiti umělce pocházejícího z Yale, města nedaleko Bristolu, jehož identita je však doposud neznámá, a to navzdory tomu, že o už prakticky každý slyšel. Narodil se pravděpodobně v roce 1974, přičemž se měl vyučit řezníkem. Jeho graffiti kariéra pak začala okolo roku 1990, kdy se stal jedním z členů DryBreadZ Crew (psal se jako Kato a Tes). Banksyho díla jsou často satiricky zaměřena na umění, politiku, kulturu a etiku.

Banksyho začátky a padělatelská tvorba

Jako svůj výrazový prostředek používá především šablony a spreje, pomocí kterých tvoří díla, jimiž často kritizuje stav současné společnosti a politiky. V Banskyho satirických obrazech se často setkáme s protiválečnými, protikapitalistickými či protivládními názory. Mezi motivy, které se opakovaně objevují v jeho dílech, patří hlavně krysy, opice, policisté, vojáci, děti a důchodci. Banksy si bedlivě střeží svou identitu a ačkoliv se objevilo několik spekulací, je jeho jméno opředeno tajemstvím. Toto je jistě jedním z důvodů, proč Banksyho oficiální profil nenajdeme ani na Facebooku ani na Twitteru. Banksyho v současné době charakterizuje především tvorba pomocí šablon, které však zpočátku byly pouze doplňkem jeho ručně malované tvorby.

“If graffiti changed anything – it would be illegal.”

V roce 2003 poprvé vpašoval na oficiální výstavy své padělky – obraz Leknínů od Clauda Moneta, do kterého vmaloval nákupní košík a odpadky jako symbol destruktivního chování člověka k přírodě, obraz Noční jeřábi Edwarda Hoppera, kam přimaloval anglické hooligans oblečené do spodního prádla s vlajkou Velké Británie nebo obraz Mony Lisy od Leonarda Da Vinciho s obrovským žlutým úsměvem.

V srpnu roku 2004 se pak na světě objevily první Banksyho bankovky v hodnotě £10. Na Banksyho bankovkách je vyobrazena waleská princezna Diana namísto britské královny. Další změnou na bankovkách je nápis „Banksy of England“, který nahrazuje původní „Bank of England“. Tyto bankovky byly rozhazovány na karnevalu v Notting Hillu a na eBayi se následně prodávali za částky pohybující se okolo 200 liber. Dalším slavným dílem se stala napodobenina obrazu Marilyn Monroe od Andyho Warhola za £50.400, na kterém legendární modelku a herečku vystřídal novodobý sexy symbol Kate Moss.

Iniciativa v Palestině a ohromné částky utracené za Banksyho díla

V roce 2005 namaloval 9 obrazů na zeď, oddělující Palestinu od Izraele, tím pádem i od západního světa. Banksy nazval tuto stavbu největším vězením na světě a zároveň „rájem pro sprejery“. Jsou na nich zobrazeny průhledy do krásných krajin pláže nebo hor, dále děti, bourající zeď ve snaze dostat se na druhou stranu, žebřík, vedoucí až k elektrickému oplocení. Ohlasy na jeho díla byly kladné, dokonce byla zeď místními obyvateli označena za krásnou, což nebylo původním Banksyho záměrem. Neodradila ho ani ozbrojená stráž, která ho několikrát vybízela k odchodu střelbou do vzduchu.

“The truth, the whole truth and everything but the truth.”

Hodnota Banksyho děl se postupně zvyšuje, čemuž dosvědčuje i fakt, že jeho díla jako např. Space Girl and Bird bylo prodáno za neuvěřitelnou částku £575.000, Bombing Middle England za £200.000 nebo Ballerina With Action Man Parts za £96.000. Další díla jsou prodávána za miliony liber slavným osobnostem jako jsou Angelina Jolie a Brad Pitt. Sám Banksy nechápe, proč lidé jeho práce kupují, obzvláště za tak velké peníze. Díla se do aukcí dostaly bez jeho svolení, a proto z nich nemá žádný zisk.

V roce 2006 Banksy poprvé oficiálně vystavuje na americké půdě v Los Angeles a hned následující rok se stává Banksyho art ceněnou komoditou. Jen v aukční síni Sotheby´se prodávají během dvou dnů díla v celkové hodnotě takřka 300 000 liber. Zájem je enormní a Banksy sám hned v první den dražby na své vlastní webové stránce umístí fotku z aukce kde nakupující přihazují během dražby jeho děl s titulkem „I Can’t Believe You Morons Actually Buy This Shit“. Některá díla jsou prodávána všude možně bez svolení, Banksy sám z toho nemá zisk, je nucen řešit nastalou situaci a proto se několik jeho důvěrných přátel stará o jeho obchody.

Stejný rok Banksy se svými přáteli tajně zaměňuje v obchodech s hudbou ve velkých městech Británie 500 ks falešných cédéček za nové cd Paris Hilton. Nahrávky vložené do původního obalu obsahují remixy původních skladeb, které jsou následně kompletně předělané a přejmenované, jako například ten s titulem „Why am I famous?“ Celá kuriozní akce budí pozdvižení.

S Banksyho uměním se dějí absurdní věci. Majitelé domu v Bristolu, jehož součástí je i obvodová zeď s Banksyho výtvorem se pokouší svůj dům prodat – avšak neúspěšně, protože noví zájemci chtějí zeď zbourat. Dnes je v nabídce realitní kanceláře hlavní položkou pouze zeď tohoto domu a jako příloha je k ní výše uvedený domek.

Mnoho Banksyho děl zmizelo ve městě přes noc, některá byla záměrně poškozena, smyta a přemalována, některé jeho věci se staly dokonce kultovní záležitostí. Dnes už neexistuje spousta z nich a jejich původní fotky jsou takřka raritou. Některá místa pohřbily sutiny, jiné překonal železobeton a výstavba. Legendární je dnes historka o sběrateli který se vydal noc před demolicí budovy městského parkoviště ve východním Londýně s kladívkem a majzlíkem vytlouct z jeho zdi alespoň kousky Banksyho výtvoru a byl při tomto pokusu přistižen pyrotechniky, kteří tam pilně pracovali na ranním odpalu.

“One original thought is worth a thousand mindless quotings.” – Diogenes

Nemálo Banksyho věcí se přes všechny problémy a to nejen se zákonem stalo trvalou součástí míst kde byly vytvořeny. Příkladem může být „nahý muž visící z okna“ na Londýnské sexuální klinice který byl následně s přímluvou ponechán neumyt a dodnes je součástí celého místa.

Oproti tomu v roce 2007 organizace Transport Of London zničila Banksyho známý obraz /výjev z Tanantinova Pulp Fiction, kde postavy drží místo zbraní banány/ se slovy: „Graffiti vytváří zvovolný duch ve společnosti, podporuje její úpadek a je nakloněn kriminalitě“ a „Naši uklízeči jsou dobrými uklízeči, nikoli dobrými uměleckými kritiky“.

Banksy se vrací zpět na místo – na stejné lokaci překresluje znovu výjev z Pulp Fiction, tentokrát však zúčastnění drží skutečné zbraně a jsou oblečeni jako banány. Celý obraz je malován jako vzpomínka na mladé umělce jménem Ozone a Wize, které srazil v Barkingu vagon metra. Banksy sám k tomu říká: „Když jsem namaloval první variantu Pulp Fiction, několik týdnů nato ho někdo poškodil a změnil se slovy – až to bude příště dobrý, nechám to dole v rohu – Byl to Ozone. Ztratili jsme odvážného umělce. Odpočívej v pokoji.“

V dubnu 2007 se vydraží Banksyho artwork „Space Girl and Bird“ za rekordní sumu která předčí všechna očekávání – jedná se o 587 000 liber. Dalšími drahými kousky jsou například Bombing Middle England za 200 000 liber, nebo Ballerina With Action Man Parts za 96000 liber. Ve stejném období získává Banksy titul „největší žijící britský umělec“, který si ovšem nevyzvedne a zůstává v anonymitě.

Současně dochází k první krádeži Banksyho díla – neznámo kam, pravděpodobně v soukromých sbírkách mizí obraz „Drinker“. Britská media rozjíždějí trapný hon na Banksyho identitu, jak bulvár tak konzervativní plátky se snaží Banksyho identifikovat více či méně komicky, jednou jako absolventa prestižní církevní soukromé luxusní školy, podruhé jako syna aristokrata/politika.

2007 je i rokem Banksyho svérázného a docela kontroverzního „manifestu“. Na jeho stránkách se objevuje úvod deníku kapitána Melvina Wiletta Gonina, který je vystaven v Britském Imperiálním Muzeu. Popisuje situaci, kterak zásilka jeleního loje pomáhá obnovit a znovunastolit lidství v koncentračním táboře Bergen – Belsen.

Banksyho tagy nebo šablony se objevují i ve filmech. V „Children Of Men“ se zjeví jeho legendární obraz policistů zaklesnutých ve francouzském polibku, v „Shoot ´Em Up“ s Cliwem Owenem se zase v závěru sekvence objeví Banksyho tag.

V roce 2008 se Banksy účastní velké výstavy nazvané „Cans Festival“, kde se objevují nejvýraznější jména britské undergroundové scény. Všichni spolu poté vyzdobí tunel pod Waterloo Station. Když New Orleans zničil hurikán Katrina, Banksy zdobí ulice poškozeného města svou tvorbou. Maluje právě na trosky domů a infrastruktury po katastrofě. Určitá část amerických medií poskytujících informace ze zasažené oblasti si jeho věcí všímala i ve svých komentářích. Stejný rok Banksy zažívá debut v New Yorku se svou „Village Pet Store and Charcoal Grill“ výstavou.

Neoficiální válka s Banksym pokračuje, když londýnský magistrát maže jeho velmi známé a ceněné dílo „One Nation Under CCTV“ se slovy, že se jednalo o nelegální graffiti. Tak jako tak, pár z jeho prací na ulici začíná být tolerováno nebo dokonce i chráněno nižšími oficiálními správními místy. Ne vždy se to ale daří, zejména při střetu se státními autoritami a městkou policií. Vychází spousta knih které zmiňují nebo se věnují Banksyho dílu – ať už je to dnes asi nejznámější Banksyho monografie nebo zajímavá kniha „Banksy Locations and Tours Book“ od Martina Hulla. Josh Mc Phee nebo Tristan Manco a Matthew Lunn ho řadí ve svých knihách o street artu a graffiti na přední pozice.

V Austrálii je poničen Banksyho obraz potápěče ve vlněném obleku. Tento obraz byl chráněn před nepřízní počasí folií, ale vandalovi se podařilo nalít za folii obrazu stříbrnou barvu a napsat nápis „Banksy woz ere“…i to je možná součástí díla. Nikdo dodnes neví, kdo je pod tímto aktem skutečně podepsán, zda je to sám autor anebo někdo jiný.

Banksyho věci najdete po celém světě, často se vztahují právě k místům, kde jsou vytvořeny – jako například satirické výjevy na tolik známé zdi v části Západního břehu Jordánu.

Rozruch také Banksy způsobí zanecháním detailní 3D repliky kontroverzního vězení v zátoce Guantanámo v tématickém Disneyland parku v Kalifornii.

Městská část v londýnském Hackney poničila Banksyho práci parodující Královskou rodinu, zřejmě na žádost majitele zdi. Obraz byl předlohou pro nový single Blur, a jednou ze zajímavostí k tomuto dílu je i ten fakt, že sám majitel zdi po odstranění obrazu později litoval svého činu.

Jedním z Banksyho fenomenálních a asi i nejkontroverznějších kousků je tajné umístění vlastní tvorby přímo do prestižní Londýndské galerie Tate Britain. On sám v převleku se během návštěvních hodin dostal do prostoru výstavy a v místnosti č. 7 ve druhém patře v oddělení krajin umístil klasickou olejomalbu domu v malebném stromořadí, ovšem přes přístupovou cestu k domu se linou současné policejní pásky vymezující prostor kriminální scény. Banksy u obrazu ponechal informační kartičku s nápisem: “Banksy 1975. Crimewatch UK Has Ruined The Countryside For All Of Us. 2003. Oil On Canvas.” Falešně nainstalovaný a nalepený obraz nepůsobil rozruch po několik dlouhých hodin, než spadl vlastní vahou na zem a rozbil se. Policejní důstojník pro The Independent UK sdělil: „Tento vandalismus způsobila přemíra konzumace konopí a sledování televize přes den“. Banksy situaci okomentoval slovy, že se snažil obrazem vyjádřit jak moc se britská veřejnost mýlí romantickou iluzí o krajině, která je však prošpikována sledovacími a monitoringovými systémy establishmentu.

Banksy celý kousek zopakuje následně i ve čtyřech známých prestižních galeriích města New York, kdy nenápadně nainstaluje mezi vystavené obrazy svůj vlastní.

Banksy v galeriích

V červnu roku 2009 se konala Banksyho zatím největší (přes 100 děl, instalací a skic) a nejnavštěvovanější výstava a to v místě jeho pobytu, Bristolu. Výstava se jmenovala „Banksy vs Bristol Museum“ a již za první víkend ji navštívilo 8 500 lidí. Za celou dobu jejího dvanáctitýdenního trvání se na ni podívalo 300 000 návštěvníku, což z výstavy učinilo třicátou nejnavštěvovanější show na světě v roce 2009.

Jedny z posledních významných akcí Banksyho jsou dvě události z roku 2011 – v květnu plakáty znázorňující lahve z Tesca a v prosinci plastika kněze s pixely místo obličeje. První zmíněné dílo sloužilo účelu legálně pomoci výtržníkům, kteří byli zatčeni při bristolských protestech proti Express Tescu. Plakáty se prodávali za 5 liber kus a znázorňují petrolejové bomby zkombinované s lahvemi z Tesca. Druhé zmíněné dílo se jmenuje „Cardinal Sin“ a bylo vystaveno v Liverpoolu ve „Walker Art Gallery“.

O rok později v souvislosti s londýnskými olympijskými hrami zveřejnil Banksy na svém webu několik satirických fotografií znázorňující například děti šijící britské vlajky, či logo McDonald’s spojené s olympijskými kruhy a typickým sloganem “I’m lovin’ it”. V roce 2015 se pak Banksy ukázal v pásmu Gazy, kde zanechal několik děl – například kotě na zdi konfliktem poničeného vojáku, ke kterému se vyjádřil následovně “I wanted to highlight the destruction in Gaza by posting photos on my website — but on the internet people only look at pictures of kittens“.

“If we wash our hands of the conflict between the powerful and the powerless we side with the powerful – we don’t remain neutral.”

Banksy vs. Simpsonovi

Opomenout bychom neměli ani oblíbený seriál The Simpsons a především úvodní couch gag, kde je Banksy autorem úvodního skeče v díle MoneyBART (česky Bartball) z 22. série, která byla vytvořena v roce 2010. Tento skeč reaguje na fakt, že velká část tohoto seriálu je vyráběna v Jižní Korei. Vyobrazeni zde jsou asijští pracovníci, vyrábějící seriál a plyšové Barty v otřesných podmínkách. Banksy zde naráží hlavně na nelidskou stránku člověka, korporací, která se žene za výdělkem a nebere ohledy na ostatní a na přírodu.

YouTube video

Banksyho identita

Velkou část Banksyho úspěchu tvoří tajemno kolem jeho osoby. Banksyho identitu zná maximálně malá hrstka zasvěcených. Banksyho odhalení by zničilo všechny mýty, legendy a vysoký zájem o jeho osobu. Proto a přesto se najdou lidé, kteří po jeho identitě pátrají, a existuje několik spekulací.

Jednou z těchto spekulací je jméno Robin Gunningham. Tuto možnost uveřejnil Mail on Sunday v roce 2008. Informaci potvrzuje fakt, že když se Banksy přestěhoval do Londýna, přestěhoval se tam i Robin Gunningham, který se narodil roku 1973. Banksyho agent tuto zprávu ani nepotvrdil ani nevyvrátil.

V roce 2014 pak proběhla internetem zpráva, že byl Banksy zadržen policií. Netrvalo ale dlouho a ukázalo se, že šlo o pouhý HOAX.

Banksy je pojem a fenomén streetartu. Jeho dílo si vytvořilo obrovskou obec fanoušků, vyvolalo společenskou kontroverzi, donutilo britskou společnost odhalit se a zároveň dokázalo jeden nepopiratelný fakt. Skutečné umění je stále uměním kdekoli je tvořeno bez omezení, a není tak důležité kým, ale zda a proč bylo vytvořeno. Umělec dělící společnost se stal celebritou, ikonou která určila trend a směr. Mnoho umělců ze současné mladé generace oslovil natolik výrazně že jeho styl nebo inspiraci jeho věcmi lze dnes spatřit u mnohých z nich. A kdo by se o Banksym chtěl dozvědět ještě o něco víc, tak tomu doporučíme knihu Banksy: Myths & Legends či tak trochu pseudo-dokumentární film Exit Through the Gift Shop.

Několik ukázek Banksyho tvorby:

YouTube video


YouTube video


YouTube video

Mohlo by vás také zajímat