Světlá stezka (španělsky také Sendero Luminoso), známá také jako Komunistická strana Peru, je maoistická teroristická organizace, která byla založena v roce 1970 profesorem filosofie Abimaelem Gurmánem. V podstatě jeho myšlení navazuje na učení Mao Ce-tunga. Cílem je vytlačení buržoazní společnosti a nastolení socializmu na to navazuje následné upevnění jedné jediné strany oproti demokratické politice.

Již v prvopočátcích této strany byla snaha rozvrátit současný řád, protože v té době byl prvně demokraticky zvolen prezident Fernando Belaúnde Terry. Jako zbraň posloužilo klasické zastrašování, vydírání, a tímto způsobem se snažili získat na svou stranu představitele místních komunit. Protože se snažila Světlá stezka získat vyšší moc, musela nabírat také nové členy. Zde zafungovaly velmi silné argumenty, které budoucí nové zájemce plně přesvědčily, jelikož nabízeli velmi lukrativní pozice ve vládě, armádě atd. až se strana po revoluci ujme plné moci.

Celkový počet členů nelze přesně specifikovat, ale bylo to v řádech několika tisíců. Financování probíhalo mimo jiné také formou ilegálních aktivit.

Pro vládní jednotky bylo velmi obtížné tvrdě zasáhnout proti této skupině, protože se členové sdružovali v malých skupinkách, ale rozkazy dávalo centrální vedení. Napomohla také špatná koordinace policie a armády, to vše nahrávalo do karet Světlé stezce.

YouTube video

Nicméně velkou ránu zasadila vláda v roce 1992, kdy byl hlavní představitel organizace A. Gurmán zajat peruánskými zvláštními silami a následně odsouzen na doživotí. Po tomto incidentu se celá organizace začala rozpadat. Po několika letech Gurmán vyzval k mírové dohodě a organizace se tak formálně rozpustila. Většina členů složila zbraně, pouze malá část zůstala aktivní a podporovala obchod s drogami, současný stav tvoří asi několik desítek členů.

Mezi hlavní důvody zániku organizace patřilo také nedostatek financí a také hnutí nezískalo nikdy velkou podporu hlavně díky násilnické povaze.

Výčet některých teroristických útoků spáchaných organizací Světlá stezka:

– 1989 únos a zabití amerického reportéra
– 1991 zabití pěti australských jeptišek, působících na venkově
– 1992 bombový útok v Limě (20 obětí)
– 2002 výbuch automobilu naplněného trhavinou (10 mrtvých)

Mezi jejich další teroristické zločiny patří také ve velké míře únosy lidí…

YouTube video

 YouTube

Mohlo by vás také zajímat