Řetězovým gangem je již odpradávna označována skupina trestanců, kteří spolu vykovávají v nelidských podmínkách podřadnou, ponižující a fyzicky velmi náročnou práci, která je pro ně zaslouženou formou trestu. Mezi takové tresty mohou spadat například stavby a opravy budov či silnic, čištění půdy apod. Tento systém existoval především v jižní části Spojených státu amerických a v roce 1955 byl vyřazen z platnosti na celostátní úrovni.

Posléze ale bylo na čase opět přitvrdit a tak se řetězové gangy částečně vrátily zpět jako ostrašující příklad pro veřejnost a odezva na stoupající kriminalitu. Alabama byla prvním státem, která v roce 1995 tyto praktiky oživila, jenže netrvalo dlouho a po roce byly řetězy znovu zrušeny, výjimkou se však stala Arizona a jedna z jejích věznic – Maricopa County, kde řetězové gangy disciplinárně fungují dodnes.

Veřejně prospěšné práce trestanců z Arizonské věznice jsou  však mají něco do sebe i pro samotné vězně.  I přesto, že práce v řetězech ve vězení v Maricopa County, v jednom z nejtvrdších vězeňských zařízení, které nemá v Americe obdoby, je náročnou psychickou i fyzickou zkouškou, může pro zločince být největší příležitostí a spásou, protože mají možnost snížení trestu…

Nápad zde zavést řetězy se zrodil v hlavě uznávaného, oblíbeného a excentrického šerifa Joe Arpaia z Arizony, který dělá vše pro to, aby svým svěřencům pobyt za ostnatým drátem, který je pod neustálým proudem, co nejvíce znepříjemnil. Jeho vizí  je zavedení vězeňského Divokého západu – nejtvrdší tresty, nulová pohoda, neustálý stres, minimální odpočinek. Věznitel rovných příležitostí, jak si Joe sám říká, nutí provinilce povinně nosit zesměšňující růžové oblečení a nepovoluje žádná privilegia – servírují se jen dvě jídla denně a zakázány jsou  cigarety, káva, porno a dokonce i posilování.

Tento investigativní dokument, který umožní divákům nahlédnout do útrob jedné z nejdrsnějších věznic v Americe, byl natočen v roce 2009 a jeho prostory měla možnost okusit i spousta známých osobností – například kontroverzní boxer Mike Tyson či problémový rapper DMX. I přestože je poutání vězňů řetězy k sobě dnes již zakázáno, zde je v rámci experimentu vládou přehlíženo a částečně i podporováno…

YouTube video

Mohlo by vás také zajímat