Antonio Monterio Hardy, narozen 10. září 1968, znám spíše pod pseudonymem  Big Daddy Kane, je americký rapper, který začal svou kariéru v roce 1984 jako člen rapové skupiny  The Juice Crew. Široko daleko je považován za jednoho z nejvlivnějších a nejkvalifikovanějších hip-hopových MC’s dob, hlavně během ‘zlaté éry hip-hopu’, probíhající v letech 1986 až 1993, při které začal takřka jako první experimentovat s R & B instrumentály. Pro většinu lidí ztvárňuje objevitele rappera  Jay-Zho, kterého bral s sebou na svá vystoupení jako hypemana, a to i přesto, že v podstatě opravdovým objevitelem není vůbec on…

V roce 1984 se Kane spřátelil s rapperem  Biz Markiem. Oba se postupem času vypracovali na snadno a rychle dosaženou pozici uznání lidí z new-yorkského ghetta Queens, kde spolu také založili již zmiňovanou bandu s názvem Juice Crew, v čele s proslulým producentem Marley Marlem. V roce 1987 podepsal smlouvu s Marlovo nahrávací společností Cold Chillin’ Records a debutoval pod jejími křídly v následujícím roce, a to s undergroundovým hitem, který nese název Raw.

Kane je známý svou schopností synkopy, a to i přes jeho problémy s astmatem. Je vnímán jako jeden z prvních mistrů fast-rapu. Jeho smysl pro styl je vyhlášený – mezi lety 1980 a 1990 je jeho přední dominantou vysoký sestřih, bláznivé obleky a mohutně obrovské šperky. Díky tomu si vysloužil i přezdívky typu BDK, Dark Gable, Blackanova či Count Macula.

YouTube video

Po čerstvém vydání debutového alba  Cold Chillin, jenž proběhlo v osmaosmdesátém roce, mu začali říkat  Long Live Kane. Následující rok Kane vydal své druhé album a s ním i doposud největší hit  It’s a Big Daddy Thing. Měl také v zásobě porci kvalitní poezie, kterou představil v navazujícím tracku  Symphony, jež sám produkoval, vydaném koncem roku 1988, který zahrnoval jména Juice Crew:  Craig G Masta Ace  a  Kool G. Rap.

Big Daddy Kane se v roce 1991 objevil v upjatém tracku  Burnin  afro-americké zpěvačky  Patti Labelle. Navrhl rapový refrén k songu  Feels Like Another One  a objevil se též na premiéře videa  Live In New York.

Jako herec debutoval v roce 1993, kdy se  objevil ve filmu  Maria Van Peeblese, westernovém snímku  Posse. Ve stejném roce si stihl ještě střihnout roli ve filmu  Meteor Man, za kterým stál  Robert Townsend. Také pózoval pro časopis  Playgirl  a  Madonna’s Sexbook. Fotky vyvolaly nepatrný rozruch, díky kterému se začaly šířit fámy závistivců a nepřejících zloduchů, zda Daddy není homosexuál. Všichni víme, že Daddy měl, má a vždycky bude mít rád ženy. Pokud si tyto fotky ještě neviděl/a, můžeš se na ně podívat zde. Perlou je však společné focení se zpěvačkou  Madonnou  a modelkou Naomi Campbell – pro zobrazení klikni zde.

YouTube video

Big Daddy Kane spolupracoval s různými hip-hopovými  umělci, včetně  Jurassic 5 Little Brother  a  DJ em  Babu  z Beat Junkies. Vydal dva zajímavé singly.  Alchemist  produkoval první singl  The Man, The Icon  a  DJ Premier  zase ten druhý –  Every Type Way  (ve kterém mimochodem diskutuje o kolapsu na poště v New Yorku).

V roce 2005 byl Daddy poctěn právoplatným vyznamenáním VH1, v kategorii Hip-Hop. Objevil se po boku bandy  Wu-Tang Clan, rappera  Rakima a jeho dlouholetých přátel,  Busta Rhymese a  Q-Tipa. Účinkoval i ve videoklipu  Game’s Pain, patřícímu comptonskému hurikánovi  The Gameovi.

I dnes je stále o jeho tvorbě a menší aktivitě slyšet, takže pokud jste jeho skalními fandy, doporučujeme skrze Google či YouTube zkontrolovat, co nového si pro nás tato vlivná osobnost připravila…

Mohlo by vás také zajímat