Matthias Albrecht, rapující pod pseudonymem Albino, se narodil sedmnáctý prosincový den roku 1974 v poklidném městě Lübeck na severu Německa. Albino není rapperem, na kterého jsme v dnešní době zvyklí, patří totiž mezi reprezentanty uvědomělého hip-hopu a on osobně se kromě své hudební kariéry věnuje boji za práva zvířat… a tato činnost se tudíž značně projevuje v textech jeho skladeb. Matthias doposud vydal pět sólo alb, tři EP a podílel se na čtyřech různých kompilacích.

Albino se na hip-hopové scéně objevil poprvé v roce 1995, ale až v roce 1996 natočil svou první píseň, tematicky zaměřenou na velký požár azylového domu v Heidelbergu v Piemont Studios, jež vyvolala u posluchačů neskutečné emoce. O dva roky později tak vydal EP Lyrischer WiderstandOd poloviny roku 2000 se jeho hudební díla začala masivně těšit velké pozornosti médií, jejíž hlavní příčinou bylo vydání debutového studiového alba Vertuscht & Verschleiert.

YouTube video

Albino je známý díky své zálibě vytvářet klasické, autentické, progresivní a často melancholické počiny. Zpočátku jeho tvorba byla ovlivněna politickým smýšlením, ale postupem času do ni byla začleněny i dost osobní záležitosti. Mezi jeho hudebními vzory jsou například Advanced Chemistry či IAM a svými texty často odkazuje na Rudi Dutschkeho, který byl jednou z nejznámějších osobností radikálně levicového studentského hnutí pozdních šedesátých let 20. století v západním Německu.

V druhé polovině roku 2002 vydává desku Vogelfrei a necelé čtyři roky na to album Überlebenstraining. Mezi těmito deskami se tak plně věnuje spolupráci s Madcapem a Nestim, ze které se později vyklubou velice úspěšná kolaba. Po kratší odmlce se  Albino opět přesouvá do studia, kde po dlouhých nocích nahrávání vzniká deska Natura Libera, vycházející v květnu roku 2012. Poslední deskou, kterou Matthias posluchačům připravil, je pomalu stárnoucí placka Anderland. Jestli se dočkáme dalšího počinu, necháme se překvapit…

YouTube video

Jak už jsme zmiňovali, texty skladeb se z převážné většiny otírají o práva zvířat, striktně o to, že všechny tyto němé tváře, které člověk ”pasoval na svůj poddruh”, nejsou  žádnými čárovými kódy, nejsou pouhým zbožím ve formě masa, kůže, vajec, mléka a dalších živočišných produktů. Nejsou to prvky pro experimenty a ani nejsou žádnými hračkami, které časem omrzí… jedná se o živá stvoření, která, tak jako my lidé, cítí bolest, strach, smutek, zklamání…. o tom všem se můžeme dozvědět například v silných skladbách Kein FriedenUnbegreifbar či Jetzt ist genug.

Albino je rapper, který o sociálních, ekologických a sebereflexních tématech umí diskutovat. V roce 1993 se stal vegetariánem a po šesti letech nakonec skončil u veganství. O problematice spojené s dnešním chováním člověka ke zvířatům začal rapovat právě v době přechodu na zmiňovanou rostlinnou stravu a v roce 2000 začal fungovat jako aktivista, byl totiž zakládajícím členem dnes již zaniklého hnutí TiBIK (Tierbefreiungsinitiative Kiel), bojujícího za osvobození zvířat. Dnes vystupuje na akcích propagujících vegetariánství a veganství, denně diskutuje s veřejností o vztahu člověka ke zvířatům, spolupracuje s předními organizacemi  v tomto odvětví a snaží se do médií protlačit prezentace a záznamy, zachycující týrání zvířat z velkochovů apod. Podle nás si tento člověk zaslouží obdiv a mnohem větší pozornost! Klobouk dolů, Albino!

YouTube video

Užitečné odkazy:
Web – www.albino-online.de
Facebook – www.facebook.com/MCALBINO
YouTube – www.youtube.com/channel/UC1nobIWn-sO6s0z4LH6Pm-g

Mohlo by vás také zajímat