Nejdrsnější věznice světa – 1. díl: Prison de la Santé

Jedna z nejstarších francouzských věznic La Santé, byla otevřena roku 1867. Tehdejší ministr pro ekonomiku doporučil postavit věznici komorního typu, věznice tak dostala podobu lichoběžníku a pyšnila se 1400 komorami. Její stěny také navštívilo mnoho známých tváří jako např. Paul Verlene  či  Giem Apolinnere.

Dr. Veronique Vasseur, která pracovala ve věznici La Santé si vedla deník do kterého zaznamenala tamní způsoby…

Setkala se s vězni tak vyšinutými a v depresi, kteří polykali jed na krysy, vidličky, nebo čističe odpadů. Kožní onemocnění zde byly na denním pořádku, protože sprchy byly k dispozici pouze dvakrát týdně, teplota často přesáhla 100 stupňů, protože ve stísněných buňkách se mačkala čtveřice vězňů. Uvnitř cel panovala nesnesitelná špína, matrace byly plné vší a dalšího hmyzu a vězni pomocí svého oblečení ucpávali díry, aby se dovnitř nedostali také krysy. I zde byly znevýhodnění slabší vězni, kteří se často stávaly otroky jejich spoluvězňů.

Poté co vydala Dr. Vasseur svou knihu o poměrech ve věznici, vzbudila tím také rozruch. Ministryně spravedlnosti Elisabeth Gigou připustila, že francouzský vězeňský systém není něco na co můžeme být pyšní. Zatímco Francouzi jsou hrdí nositelé lidských práv, kniha Dr. Vasseur přinesla tvrdou pravdu. Téměř polovina z 55 000 vězňů nikdy nebyla odsouzena, tato skutečnost se stala také terčem kritiky Evropského soudu pro lidská práva.

YouTube video

V roce 1999 spáchalo ve francouzských věznicích sebevraždu 124 vězňů, ve srovnání třeba s Kalifornií, kde bylo celkem za mřížemi 160 000 vězňů, spáchalo sebevraždu pouze 24 (toto jsou pouze státní věznice, nikoliv místní).

Bývalý starosta, který byl uvězněn za korupci v La Santé a jeho cela byla výše nad blokem trestů uvedl:

,,Moje oči pravidelně pálily od slzného plynu, který dozorci vhodili do izolace buněk“.

V jiném vězení řekl, že musel doslova pádlovat přes kaluže krve a vězně, kteří spáchali sebevraždu, když se celou noc dožadovali o pomoc. V návaznosti na tento výrok Alan Jégo, správce La Santé, před nabídnutím dvouhodinové prohlídky prohlásil:

Vězeňští představitelé tvrdí, že Dr. Vasseur nebere v úvahu zlepšení, které se vyvíjí v posledních letech, zahrnujíce nový nátěr, zvýšení vzdělávání a zábavní aktivity.

,,Je to prvek generalizace, který dává velmi špatný dojem. Byl bych idiot, kdybych řekl, že zde není žádné násilí!“

Pan Jégo také zmínil, že Francie utratí ročně za jednoho vězně 20 000 dolarů v porovnáním s Amerikou, kde je toto číslo 29 000 dolarů ročně na jednoho vězně.

YouTube video

Tento příspěvek se týkal těchto témat:

Nejdrsnější věznice světa

Další zajímavé příspěvky