Lidé spolu bojují už od nepaměti. Možnost boje se stala něčím, čímž se dala porovnávat síla, čímž se dali řešit různé spory a konflikty. Každý si ale boj přebral jinak.  Prostřednictvím boje si lidé budovali nejen úctu a respekt, ale především jím tvrdě budovali vládu a získávali na majetku.

Zprvu k boji používali obyčejné, naprosto primitivní zbraně,  mezi jimiž nechyběly klacky, kameny a další přírodní elementy, ale postupem věku se lidé v boji zdokonalovali a začali používat lepší zbraně, a to z toho důvodu, aby byl boj více efektivnější. Nošení zbraní se však stala výsadou vyšších vrstev společnosti lidí (rytířů, šlechticů a bohatých lidí) a tak se obyčejní lidé museli naučit bránit tzv. ”holýma rukama”.

V různých částech světa měli lidé odlišné možnosti obrany. Dělili je od sebe i kultury, v nichž byli vychováni a díky kterým je v dnešní době mnoho odlišných umění boje. Ne vše si s časem zachovalo svou kvalitu, ale s moderním pojetím boje se začaly vyvíjet i moderní druhy bojových umění – méně či více brutální.

Bojová umění se od sebe liší různým zaměřením na důraz jednotlivých oblastí boje, jako jsou například údery, kopy, páky, úchopy, podmety, porazy, užití zbraní a taktika. Na každou z uvedených oblastí je jiný druh bojového umění. Možná nejrozšířenější mezi lidmi u nás je box, thajský box, krav maga, thai-chi, karate a judo. Jenže bojových umění je samozřejmě mnohem a mnohem více, jen jsou v těchto končinách méně rozšířená.

Země, ve kterých tato zmiňovaná umění vznikala jsou Čína, Japonsko, Korea, Filipíny a Brazílie. Z nich se pak rozšířila do celého světa. V příštích dílech této nové série, zvané Tělo místo zbraně, se Vás budu snažit postupně seznámit s každým bojovým uměním a jejich mistry! Co nevidět se tu objeví druhý díl…

Tony Jaa, kterého můžete znát především z dosavadní trilogie Ong Bak, a jeho kousky:

YouTube Video

Ukázka bojového umění, jak jej známe z klasických kultových filmů:

YouTube Video

Pětice dalších zajímavých scén z novějších filmů:

YouTube Video

Mohlo by vás také zajímat