Shy boy Fingazz, Fingadelic, John Stary, Master of the Talkbox… V naších končinách nepříliš známe jméno, ale našlo by se určitě pár takových, kteří mají alespoň trochu rádi Westcoast a Chicano Rap a tohle jméno jim alespoň něco málo říká, protože právě tohle je ten směr, ve kterém si tenhle bílý chlápek dokázal vydřít své místo! Kdo nezná Fingazze, nezná ty největší „classics for the OG’s“ a o hodně se tím připravuje!

Fingazz? Fingers? Prsty? Zvláštní… John Stary? Zní tak trochu hezky česky… Bohužel zdání klame!

Fingazz hraje do světa ze své domoviny v Inland Empire, Jižní Kalifornie, kde ještě ve své Purple Room mimo jiné více než 15 let tvrdě piloval talkboxing a díky jeho bohatým skills je označován za „Master of the Talkbox“. Mimo jiné? Ano, Fingadelic je tak trochu všestranný, totiž bící ani kytara mu nedělaji problém. Dnes vdechl i uplně nový netypický rozměr auto-tune refrénům… Fingazz je jakási další poklona, kterou si vysloužil díky svojí precizní práci na klávesách. Jeho pracovní nasazení mu otevřelo brány k funkovým legendám jako jsou Roger and Zapp, P-Funk All-Stars, The Time, Gap Band. Vedle toho měl i tu čest hrát se svým talk-boxem na turné s En Vogue, kde se ukázal v očích více než 30 000 lidí.

Už v roce 1997 v I.E. založil se svým dlouholetým kamarádem Flossym nahrávací společnost StreetLight Musicodkud odstartoval svoji dráhu kolem latino rap game, které dal díky své hudbě absolutně nový, neotřelý rozměr. Na jeho product listu se objevuji jména jako Mr. Criminal, Mr. Capone-E, Kid Frost, Joker, Lo-Boy, Down aka Kilo, kterému produkoval platinovy hit Lean Like a Cholo a Lil Robovi Summer Nights. Není to jen chicano rap, ve kterém tonu nám hraje. Nebyl by to ten všemocný Fingazz… Věnuje se i lidem mimo chicano scenu. Občas se vrhne do RnB a taky i rocku. Kompletní seznam jeho produkce najdeš na webu www.fingadelic.com.

V roce 2005 vydal jeho vlastní první album Classics for the O.G.’s Volume 1 na kterých neuslyšíš nic jiného než zvuk talkboxu a spousty předělávek těch nejklasičtějších věcí. Tohle album se stalo natolik populárním, že tenhle týpek nenechal nikoho chvíli chladným a vydal další Classics for the O.G.’s Volume 2, který se začal vydávat i v Japonsku kde spáchal i včetně Číny dohromady šesté turné. Rozhodně to od něj není zdaleka všechno! Tenhle člověk nás má určitě ještě čím překvapit, třeba plánovaným turné po Evropě. Yes, sir!

YouTube video


YouTube video


YouTube video

Mohlo by vás také zajímat