Mr. Criminal je pojem, který je v naší vlasti možná zcela neznámý. Za tímto již od pohledu nápaditým a kriminalitu vyzařujícím pseudonymem se totiž skrývá jeden z nejobdivovanějších chicano rapperů a producentů desetiletí. Ten se narodil 4. prosince 1982 s honduraskými kořeny ve čtvrti Silver Lake, nacházející se v kalifornském městě Los Angeles, kde mu bylo v tento den do rodného listu zapsáno jméno Roberto Fabian Garcia. Znám je také pod přízvisky svých homies – Lyrical Assasin či Crimes.

Podle jeho hudební tvořivosti, v níž nabízí skutečné a tvrdé životní příběhy, jasně ohlašuje, že své umělecké jméno bere naprosto vážně. Temperamentním, lehce drsným a chvílemi i suchým rapem svým fanouškům vypráví jednotlivé etapy ze svého dosavadního života, který nebyl vůbec jednoduchý. S bohatou gangsterskou minulostí se smířil nejen on sám, ale i jeho nejbližší. Ono totiž také není na výběr, že ano?

YouTube video

Roberto měl v průběhu svého bytí a působení pod pouličním gangem Sureños nekonečno potyček se zákonem. Zejména za to mohly nekonečné kšefty s drogami a zbraněmi, různé poplatkové aféry a jiné nesystematické aktivity, díky kterým se dostal do vězení pro mladistvé, kde na něj nečekalo nic jiného, než řádové zacházení a proklatě pomalu táhnoucí se čas, který vás přinutí přemýšlet nad tím vším, co se vám podařilo zpackat.

Po návratu z vězeňského ‘pohostinství’ se spřáhl s mocným jménem a velikánem chicano-rapu, kde ho první pád formuluje do podstatného jména Mr. Capone-E, jehož potkal při jedné low-rider show. Ten mu doslova vydláždil cestu pro jeho budoucí kariéru a postaral se o vydání debutu Criminal Mentality pod svým tehdejším labelem Thump Capone-E Records, vyšlém v roce 2001.

YouTube video

Od té doby se Roberto vypracoval na bravurní pozici v hip-hopovém světě. Vydal nespočet alb a mixtapů, ukázal se na mnoha featuringách a odehrál hromadu koncertů. Pomalu si zkoušel pohrávat s hudbou, s jednotlivými prvky beatů a začal se postupem času naplno věnovat hudební produkci. Vše šlo jako po másle, tak jak mělo jít a jak si Roberto přál. Jenže pak přišel rok 2008, kdy Roberto projížděl Arizonou v hledaném automobilu. Během náhodné prohlídky, uskutečněné státní policií, se podařilo v jeho automobilu objevit  ještě jako bonus nelegálně držené střelné zbraně a dávku marihuany. Po obvinění si odseděl nějaký ten pátek za mřížemi a vrátil se zpět na pódium.

Mr. Criminal, jako skladatel, producent a dokonce i kameraman, fungující pod vlastním domácím studiem Crime Lab Videos, působí stále pod labelem Hi Power Entertainment a měl čest spolupracovat s jmény, jimiž jsou Comptons RoscoeFrank V.Soldier InkLil Flip, Snoop Dogg, Triple CNate DoggMost WantedSpider Loc (G-Unit), Brenton WoodLayzie BonesKokaneBizzy BoneLil CueteBone Thugs-N-Harmony, FingazzFat Joe (Terror Squad), TwistaGlasses MaloneSuga FreeDTTXShade Sheist a další. Je to až k nevíře, ale málo lidí ví, že Roberto před lety odjel celé turné s 50 Centovou armádou G-Unit, což mu samozřejmě opět pomohlo navázat další kontakty a rozšířit tak své obzory…

YouTube video

Mohlo by vás také zajímat