Recenze obsahuje více spoilerů než ta minulá, ale děj vám nijak neodhalí, jen malé kousky, které Vám stejně zapadnou až po shlédnutí seriálu.

Kdo by neznal bratry Michaela Scofielda (Wentworth Miller) a Lincolna Burrowse (Dominic Purcell)? Věřím, že takových lidí je málo, ale rozhodl jsem se seriál zpětně probrat a zhodnotit, protože již na příští rok plánuje stanice Fox znovu rozjet jeden z nejlepších seriálů všech dob, Breaking Bad Prison Break, v českém překladu Útěk z vězení!

Bylo nebylo, byl jeden vzorný chlap Michael Scofield, který se i přes to, že ho otec opustil a matka mu zemřela, stal inženýrem. A byl tu jeho starší bratr Lincoln Burrows, který dokázal vyvolat pár rvaček, vykrást nějaké to auto a tak podobně. Nežilo se mu až tak špatně, teda do té doby, než začal dlužit docela velké peníze. Měl to štěstí a na splacení jeho dluhu mu stačilo udělat jednu menší prácičku, rozvážet pizzu někoho zabít.

Terčem byl muž, který na světě nekonal nic dobrého. Linc neměl na vybranou a tak se se zbraní v ruce vydal do garáže, kde měl v autě sedět jeho cíl. Ten byl už ale mrtvý. Takže se na Linca usmálo štěstí, nedluží peníze a tak seriál končí. Když se Linc uspěchaně vydal domů, našel ve vaně kalhoty od krve a nedlouho potom si pro něj přišla policie. Lincoln byl usvědčen za vraždu bratra viceprezidentky!

Proti Lincolnovi je nespočet důkazů, od již řečených kalhot od krve v Lincolnově vaně, přes vražednou zbraň až po videozáznam, kde Lincoln ze zbraně vystřelí! Někdo s vysokým postavením si přeje, aby za smrt bratra viceprezidentky někdo trpěl. A tím člověkem má být právě Lincoln.

Linc je odsouzen na smrt. Lincolnovi jeho nevinu nevěří jeho bratr, bývalá přítelkyně Veronica Donovan ani syn LJ Burrows. Tedy až do chvíle, než se sami přesvědčí o nepravosti hlavního důkazu, videonahrávky. Veronica se rozhodne Lincolna zastupovat a očistit jej, zatímco jeho Michael to vezme z jiného konce. Nechá se zavřít a nevinného bratra osvobodí tou trochu méně legální cestou. Společnost vysoce postavených lidí má smůlu, protože Michaela by vyhodili i z Mensy za příliš vysoké IQ.

Vydá se do banky na ozbrojené přepadení, párkrát vystřelí a nechá se chytit policií. Michaelovo jediné přání je, aby si svůj pětiletý trest odseděl ve Fox River, kde na trest smrti čeká jeho bratr. Výhoda Fox River? Michael tohle vězení projektoval a dokonalý plán útěku má vytetovaný po celém vrchu těla. Co se všechno se však může pokazit? To se můžeš dozvědět sám shlédnutím tohoto seriálu, který tě nenechá ani na chvíli oddechnout!

YouTube video

Shrnutí:

Z dobrých důvodů sbíral seriál Prison Break, v českém názvu Útěk z vězení skvělé ohlasy. Seriál si drží každou epizodu úctyhodné tempo, ale někdy je to až únavné. Počet dějových zvratů je doopravdy přehnaný a na můj vkus jich bylo moc. U skoro žádného z nich Vás nenapadne, co se stane a jak se děj vyvine, ale dějové zvraty jsou tak časté, že už ho prostě čekáte, i když děj se už vyvíjí pro naše hrdiny dobře. Na druhou stranu je seriál celou dobu neuvěřitelně napínavý, postavy a jejich charakter jsou úžasné a herci odvádějí neskutečnou práci. A hlavně, kdo ku**a vymýšlel jména postav? Michael Scofield, Lincoln Burrows, Veronica Donovan, Theodore Bagwell (T-Bag), Alexander Mahonne, Lechero a další, ty jména musel vymýšlet génius! Někdy jsem za den zvládl jen jednu-dvě epizody, jindy zas kolem 8. Jsem za čas věnovaný tomuto seriálu rád a ty bys byl nejspíš taky, takže by ses na něj měl vrhnout!

Zajímavostí tohoto seriálu je například i fakt, že minimálně ve třinácti amerických věznicích bylo vysílání tohoto bravurního seriálu zakázáno. Mnoho seriálových scén bylo dokonce natáčeno v bývalé cele sériového vraha Johna Waynea Gacyho a další kuriozitou je i temná minulost herce Stacyho Keache, který byl sám v 80. letech v Anglii několik měsíců za mřížemi kvůli drogám. Právě danou věznici vedl muž, jež se stal předlohou seriálového ředitele Popea.

Hodnocení: 85 %

Mohlo by vás také zajímat